Zprávy

Světový pochod podporují:

„Ti, kteří rozdmychávají války, se jim obvykle vyhnou, oběťmi jsou civilisté, občané, kteří často bojují o holé přežití anebo osobnosti, které se staví na odpor totalitním režimům. Důvodem k násilí a válkám jsou obvykle mocenské ambice diktátorů a nezřízená potřeba hromadit majetek. Smutnou záminkou válečných konfliktů a terorismu je ideologický a náboženský fanatismus, který se zaklíná vznešenými ideemi a vírou v jediného Boha. Světový pochod za mír a nenásilí je zřetelnou šancí vyjádřit nesouhlas většiny lidstva se záměry patologických jednotlivců a zločineckých skupin. Dějiny stále se opakujících krvavých konfliktů nás varují před jejich vzplanutím v kterékoliv části světa, Evropu nevyjímaje. Jsem ráda, že existují lidé, kteří myšlenku nenásilí uskutečňují tak velkolepou událostí. ”

Olga Sommerová
filmová dokumentaristka a pedagožka ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Úřadující prezident Željko Komšić: „Bosna a Hercegovina nemůžou chybět na této akci za mír a nenásilí“

Světový pochod dorazil 8. dne balkánské trasy do Bosny a Hercegoviny, kde jej přivítal úřadující prezident Željko Komšić a primátor města Alija Behmen. Komšić doprovázel pochod na cestě skrz historické centrum z 16. století a popřál pochodu to nejlepší.

Sarajevo, Bosna a Hercegovina, 4. listopadu 2009

Světový pochod došel do Sarajeva poté, co prošel Tureckem, Řeckem, Makedonií, Kosovem a Srbskem. Bus Světového pochodu přijel do města, které v roce 1984 hostilo Zimní Olympijské hry, za doprovodu světového šampióna v boxu v těžké váze Mensura Peljta, místního národního hrdiny, který byl členem týmu pochodu již od Istanbulu. Jak řekl, „vítejte do nejkrásnějšího města na světě!"

Večerní recepce se konala v koncertní hale Dom Mladih Skenderija, kde si tým pochodu vyměnil dárky s primátorem Alijou Behmenem a probíhal tu zábavný program na oslavu pochodu.

Druhý den ráno, při zahájení pochodu městem, Željko Komšić, úřadující prezident rotujícího prezidentství, řekl: „Bosna a Hercegovina nemůžou chybět na této akci za mír a nenásilí, která se netýká pouze Balkánu, ale celého světa."

Boxer Mensur Peljto a úřadující prezident Željko Komšić

V exkluzivním interview pro Pressenzu Komšić řekl: „Zastupuji Prezidentský úřad Bosny a Hercegoviny a je mou naprostou povinností zde být a podpořit dobrý záměr."

Na otázku, zda je dnes těžké rozšířit a rozvíjet témata míru a nenásilí, především mezi mladými lidmi, odpověděl: „Mohl bych s vámi souhlasit, ale víte, že jsem politik. Možná jsem příliš drsný na to, mluvit o pěkných věcech, ale zároveň jsem také obyčejný muž a samozřejmě, tuto aktivitu podporuji jako obyčejný muž a také jako politik."

Vzkázal pozdravy všem, co jsou zapojení do Světového pochodu, a zamával na rozloučenou se slovy „Pokračujte s touto aktivitou, propagujte mír a mírové spolužití. Přeji vám vše nejlepší."

Giorgio Schultze, evropský mluvčí Světového pochodu, o událostech v Sarajevu mluvil s nadšením, „Sarajevo by mohlo být jedním z budoucích hlavních měst univerzálního lidského národa, je zde bohatá směsice kultur, dlouhá historie a i když je jasné, že má před sebou ještě dlouhou cestu, učí se překonávat a integrovat násilnou minulost způsobem, který by mohl být vzorem pro ostatní místa.

Zdroj: www.theworldmarch.org