Zprávy

Světový pochod podporují:

„Každé násilí, které nás každodenně obklopuje a je pácháno na bezbraných lidech, je jistě snad zločinem nejvyššího kalibru. A proto je také povinností každého z nás se tomu postavit a odpor.”

Michal Šebek
novinář, publicista, fotograf a spisovatel ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Držitelé Nobelovy ceny míru a Silo: Za svět bez násilí

Silo, zakladatel Univerzalistického humanismu, jež inspiroval Světový pochod za mír a nenásilí, promluvil na 10. Summitu držitelů Nobelovy ceny míru. Ve svém projevu nazvaném „Význam míru a nenásilí v současnosti" mluvil o možnosti vytvoření univerzálního lidského národa založeného na kultuře aktivního nenásilí.

Berlín, 11. listopadu 2009

Ve středu 11. listopadu Silo promluvil na 10. summitu držitelů Nobelovy ceny míru, který se konal v Berlíně při příležitosti dvacátého výročí pádu Berlínské zdi. Ve svém projevu nazvaném „Význam míru a nenásilí v současnosti" mluvil o možnosti vytvoření univerzálního lidského národa založeného na kultuře aktivního nenásilí. Silo byl uveden Mairead Corrigan Maguire, držitelkou Nobelovy ceny míru z roku 1970 za zprostředkování vyjednávání mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku.

Další fotografie » 

Silo popsal současnou situaci ve světě jako „extrémně komplexní", charakterizovanou rostoucí jadernou hrozbou, znovuožívajícím zbrojením, rozsáhlou chudobou, střetem kultur a krizí mezinárodního finančního systému. Z jeho pohledu se nejedná o jednotlivé krize, ale „spíše obraz, který odhaluje globální selhání systému, jehož metodou je násilí a ústřední hodnotou peníze". Silo konkrétně upozornil na nezodpovědné zájmy světových jaderných velmocí a na šílenství násilných skupin s možným přístupem k jaderným zbraním, které vystavují celou planetu riziku nehody či konfliktu katastrofických rozměrů.

Cestou ven z této krize, jak řekl, je vytvořit globální povědomí o míru a nenásilí. „Je ale také nezbytné probudit vědomí aktivního nenásilí, které umožní odmítnout nejen násilí fyzické, ale také jeho další formy, ekonomické, rasové, psychologické a násilí mezi pohlavími." Vyzdvihl význam příkladných společenských aktivit, které umožňují zapojení široké veřejnosti, tak, jako ukázal Světový pochod za mír a nenásilí - bezprecedentní společenská mobilizace, která odstartovala 2. října a zapojily se do ní miliony lidí ze 100 zemí na 6 kontinentech. „Poprvé v historii byla událost takového rozsahu uvedena do pohybu samotnými účastníky", řekl Silo. „Skutečná síla tohoto impulsu se rodí z prostého konání těch, kteří se připojili k této dobré věci a sdílí ji s ostatními."


Na pódium Sila doprovodil Rafael de la Rubia, mluvčí Světového pochodu, a společně pak převzali od Corrigan Maguire Chartu za svět bez násilí, dokument Summitu. Silo se ve jménu Humanistického hnutí a jeho organizací zavázal šířit chartu v průběhu Světového pochodu a vyzývat světové čelní představitele, aby se připojili k jejím nenásilným návrhům.

Český překlad celého projevu »

Zdroj: Pressenza