Zprávy

Světový pochod podporují:

„Moderní věda nabídla lidstvu poprvé v historii možnost života bez hladu a zimy a bez neustálé hrozby smrti následkem infekčních chorob. Současně dala věda lidem moc vyhladit svou civilizaci nukleárními zbraněmi nebo učinit Zemi neobyvatelnou přelidněním a znečištěním. Otázka jakou z těchto cest si vybereme je doslova záležitostí života a smrti pro nás a naše děti. Budeme využívat objevů moderní vědy konstruktivně a vybereme si cestu vedoucí k životu? Nebo využijeme vědy k výrobě dalších a dalších smrtonosných zbraní, které dříve či později mohou vést v důsledku lidského nebo technického selhání ke katastrofální nukleární válce?Budeme bezohledně ničit naši krásnou planetu bezmezným růstem populace a průmyslu? Volbu mezi těmito dvěma alternativami musíme udělat sami. Žijeme v rozhodujícím momentu historie - v krizovém momentu civilizace. Musíme nahradit starý svět mezinárodní anarchie, strašných válek a institucionalizované nespravedlnosti novým světem, který respektuje pravidla. Je nesmírně působivé, že mladí lidé z celého světa jsou ochotni přidat ruku k dílu a pochodovat přes celou planetu, aby zaměřili naši pozornost na tyto kritické problémy. Světový pochod za mír a nenásilí prokazuje velkou službu lidstvu v historickém rozhodujícím okamžiku. John Scales Avery, Ph.Dr. předseda dánské národní skupiny Pugwashské konference o vědě a světových problémech.”

John Avery
profesor ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Bangladéšští studenti přivítali Světový pochod za mír

Bangladéš, Dhaka

 Členové Základního týmu pochodovali spolu s Bangladéšany v Dhace. Akce se odehrála v areálu univerzity hlavního města díky asociaci Svět bez válek a dalším členům humanistického hnutí. K zaznamenání této události byla uspořádána tisková konference, které se zúčastnilo přibližně dvacet novinářů a spousta diváků. 

Bangladéš je jedna z prvních zemí na světě, která se připojila k mírovým silám OSN, a tak bylo nebylo moc překvapující vidět Světový pochod za mír kráčet touto zemí, která se již  dlouhý čas zabývá mezinárodní diplomacií.

 

Pochod byl nasměrován do centra, doprovázen bryčkou taženou dvěma koňmi. Většina návštěvníků byli mladí studenti, citliví k otázce nastolení míru. Jejich průvod byl dlouhý několik kilometrů, a obklopený hustým a hlasitým provozem. Mluvčí Světového pochodu Rafael de la Rubia ve svém projevu připomenul, jak živě tito lidé po celém světě potvrzují svou sílu a vytvářejí nátlak na své vlády. „Toto je poprvé, co pomáháme globálnímu hnutí občanů světa. 2. října, v den zahajovacího ceremoniálu Světového pochodu, oslavovalo tuto iniciativu ne méně než 300 měst po celé zeměkouli“ poznamenal před početným publikem.

 

Jeden z bangladéšských dobrovolných organizátorů sdílel jeho pocit z této události“ Vy jste bílí, my černí. Vy jste bohatí, my chudí. Vy žijete v západních zemích, my ve třetím světě. Přesto jsme všichni stejní a jsme spojeni Světovým pochodem za mír, protože sdílíme stejný sen o míru a nenásilí.“

 

http://www.theworldmarch.org/index.php?secc=news&acc=verid&newsid=329