Zprávy

Světový pochod podporují:

„Ztratila jsem syna Caseyho ve válce. Vím, jakou bolest a utrpení, taková ztráta znamená. Podporuji Světový pochod za mír a nenásilí v naději, že ostatní rodiče nebudou muset trpět jako já, a že země, které se staly obětí války nebudou nadále trpět takovými ztrátami.”

Cindy Sheehan
mírová aktivistka ›

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Světový pochod vyrazil z Wellingtonu

Dav fanoušků míru z pěti kontinentů se shromáždil 2. října ve Wellingtonu u podstavce sochy otce indického lidu, Mahátmy Gándhího, darované indickou radou pro kulturní vztahy. Navzdory větru a zimě jich přišlo mnoho, aby podpořili Světový pochod za mír a nenásilí.

Světový pochod za mír a nenásilí, zahajovací den před budovou Parlamentu Foto: Gerard Hourdin

Pressenza, Wellington, 2. 10. 2009

Nemohlo být vybráno lepší místo pro zahájení Světového pochodu než Nový Zéland, vzhledem k tomu, že to byla první země, která nechtěla mít nic společného s cizími vojenskými základnami a nukleárními zbraněmi. Wellington, především jako zakládající člen „Mayors for Peace“, byl již dlouhou dobu zaujatý podporou pacifistických akcí. „Tento pochod již zasáhl naše vědomí. Jsme rozhodnutí pracovat na úbytku válek a eliminaci násilí. Tato myšlenka, že většina lidských bytostí dnes pozvedne svá srdce z dávnověku, je nabitá novým významem, protože díky ní se od této doby budeme schopni naladit na jeden hlas kdekoliv na planetě. Nikdy dřív jsme neměli takovou příležitost. Tento pochod se stává bezprecedentním fenoménem a pokládá nový historický mezník.“ Prohlásil mluvčí Rafael de la Rubia před nadšeným multikulturním shromážděním.

Mluvilo kolem patnácti lidí, včetně místostarosty Iana McKinnona, Maui Solomona, spolupředsedy společnosti Hokotehi Moriori, Sama Jacksona ze společnosti Kaumata Taranaki Whanui a prezidenta novozélandské Indické asociace. Několik demonstrantů z Nového Zélandu, mnozí z nich byli mladí lidé, zorganizovali devítidenní pochod o délce 207 km, aby mohli tento historický okamžik sdílet s kolegy s celého světa. Novozélandský zpěvák žijící už 40 let ve Francii, Graeme Allwright, zazpíval francouzskou národní hymnu „La Marseillaise“, ve které změnil slova vybízející k válce za slova o míru a všeobecnému bratrství.

Dav započal pochod cestou přes významná mírová místa ve Wellingtonu včetně památníku Jicchaka Rabina a symbolu Wellingtonské nukleární svobody. Poté pochodující navštívili Koncert za mír, ve kterém účinkovalo mnoho umělců, například proslulí a báječní „Topp Twins“, kterým se dostalo potlesku ve stoje. Tohoto 2. října všichni pochodující a slavící, kteří sympatizují se Světovým pochodem, vyšli současně po celém světě.

http://world.pressenza.org/npermalink/the-world-march-sets-off-from-wellington