Podporují

Světový pochod podporují:

Nejnovější podporující


Iniciátor pochodu

Penelope Cruz

herečka, Španělsko

Penélope Cruz (narozená 28. dubna 1974) se stala první španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara, a to za film Volver Pedra Almodóvara v roce 2006. V roce 2008 tuto cenu získala za film Vicky Cristina Barcelona.

Jejími prvními filmy byly Šunka, šunka a Belle époque, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Prvním anglicky mluveným filmem, ve kterém si Cruz zahrála je Hi-Lo Country v roce 1998. V té době již byla ve Španělsku uznávanou hvězdou. V roce 2001 se objevila spolu s Tomem Cruisem v jeho hollywoodském remakeu Vanilkové nebe. V roce 1999 si zahrála v Almódovarově filmu Vše o mé matce, který znamenal průlom v její kariéře. Stejně jako Belle époque získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

V roce 2001 si zahrála po boku Johnnyho Deppa ve filmu Kokain a Nicolase Cage v Mandolíně kapitána Corelliho. Následovaly filmy Gothika, francouzský Fanfán Tulipán, Sahara s Matthew McConaugheyem a Sexy Pistols s Penélopinou nejlepší kamarádkou Salmou Hayek.

V roce 2008 ztvárnila roli mentálně nestabilní exmanželky Javiera Bardema ve filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona. Její výkon byl velmi vychvalován a získala za něj Oscara, cenu BAFTA a několik dalších ocenění.

Herečka často věnuje značné finanční částky a také čas charitě. V roce 1997 dělala dva měsíce dobrovolnici v Ugandě.

Penélope je jednou z mála španělských hereček, které se prosadily v Hollywoodu a pravidelně se umísťuje v žebříčku 100 nejkrásnějších žen světa.

Webové stránky ›